Paabeli segadus gaasi- ja suitsuanduritega – kontrolli kas sul on õige andur!

suitsuandur, vinguandur, gaasiandur

Hiljutistest traagilistest sündmustest ajendatult peame oluliseks meelde tuletada infot, mis seondub tulekahjuanduritega. Kas andur, mida oma töö- või eluruumi laes vilkumas näed on ikka õige, mis on anduri ja anduri vahe, kuhu ja kuidas andureid paigaldada ning mida veel silmas pidada, et anduri efektiivsus oleks maksimaalne?

Milline andur valida? Suitsuandur, vinguandur või gaasilekke andur?

Alustuseks tasub tähelepanu pöörata milliste ruumide, korteri või majaga on tegemist. See ei tule vast kellelegi üllatusena, et suitsuandurid on kohustuslikud igas kodus juba alates 2009.aastast ning see kohustus kehtib eranditult iga kodu kohta. Suitsuandurite tüüpe on erinevaid, küll aga on nende funktsioon üks – reageerida põlemisel tekkivale suitsu tahmaosakestele. Erinevus suitsuandurite vahel peitub nende töömeetodis. On andureid, mis tuvastavad potentsiaalset tulekahjuohtu optilise anduri abil, kuid on ka temperatuuriandureid. Tõsi küll, viimaseid suitsuandureid kasutatakse pigem eluruumidest eemal, nt garaažis ja puukuuris, sest suitsust tingitud laastav mõju võib toimuda juba enne temperatuuri drastilist kasvu. Kumbki eelnimetatud suitsuandur ei reageeri aga vingugaasile.

Alates käesoleva, 2018. aasta algusest on Eestis kohustuslik ka vingugaasiandur kõikides kodudes, milles asub gaasiboiler. Siinkohal tuletame meelde, et alates järgmisest aastast on vingugaasiandur kohustuslik ka kodudes, kus on kasutusel tahkkütel seadmed (näiteks kamin ja ahi). Vinguandur reageerib ning annab märku siis, kui vingugaasi kontsentratsioon õhus läheneb tasemele, mis on ohtlik inimese tervisele. Vingugaas on eriline, sest erinevalt suitsust, mida on silmaga võimalik näha ning maa- ja vedelgaasist, mille lõhna on võimalik tunda, on vingugaas lõhnatu ja värvitu ning ohtlik juba väga väikeses koguses.

Lisaks suitsu- ja vingugaasiandurile saame oma kodusid veelgi turvalisemaks muuta ka gaasilekke anduritega. Gaasilekke andurid võiksid olla igas majapidamises, kus on gaasiküte, gaasipliit või muud gaasil töötavad seadmed. Gaasilekke andur on kõrge tundlikkusega ja sobib nii majapidamisgaasi, vedelgaasi kui ka maagaasi lekke avastamiseks. Nagu aga ka eelnevate andurite puhul, täidab ka see vaid oma rolli ega tuvasta suitsu ega vingugaasi, mis tähendab, et kindlasti vaid ühest ega teisest andurist ei piisa.

Kuhu andureid paigaldada?

Nii nagu on kõigil anduritel erinevad rollid ja funktsioonid peaks ka nende asetus majapidamises olema erinev. Selleks, et andurite tööefektiivsus ja mõju oleksid maksimaalsed tuleb silmas pidada järgmist:

Tuleohutuskaubamaja suitsuandur

Suitsuandur paigaldatakse sõltuvalt eluruumide suurusest ennekõike kõikidesse tubadesse väljaarvatud vannituba ja köök, kus aurude tõttu võib andur anda ka häiret olukorras, kus tegelikult tulekahju ei ole. Väiksema majapidamise puhul soovitame suitsuanduri paigaldada magamistoa ees asuva toa, koridori või esiku lakke, et avastada mistahes eluruumi osast alguse saanud tulekahju. Mitmekordsetes majades tuleb lisakaitseks paigaldada vähemalt üks andur igale korrusele.

Tuleohutuskaubamaja vinguandur

Vingugaasiandur tuleb paigaldada eluruumi seinale, umbes sellisele kõrgusele, kus on inimese nägu ehk, kus toimub hingamine. Elutoas võiks selleks kõrguseks olla näiteks tase, kus asub inimese nägu diivanil istudes, magamistoas aga asetseb inimese pea üldjuhul padjal ning sellest lähtuvalt tuleks valida ka vingugaasianduri asukoht seinal. Üldjuhul jääb anduri kõrgus ca 0,5-2m kõrgusele põrandast. Kindlasti ei tohiks vingugaasiandurit paigaldada kohtadesse, kus koguneb kergesti tolmu ja mustust, mis võib ummistada seadme andurit, lisaks peaks hoiduma kraanikausi ja pliidi/ahju kohal olevast asukohast ning ruumidest, kus temperatuur on alla 10’c või üle 40’c.

Tuleohutuskaubamaja gaasiandur

Gaasilekke andur paigaldatakse majapidamises vastavalt kasutatavale gaasile. Et maagaas on õhust kergem ja tõuseb sellest tulenevalt ruumi ülemisse ossa, siis tuleb ka vastav andur paigaldada seinale, laest ca 30cm allapoole. Vedelgaasile reageeriv andur paigaldatakse aga vastupidiselt madalamale, ca 30cm põrandast ülespoole, sest on õhust raskem.

Nii nagu mistahes toodete puhul, tasub ka andurite puhul lugeda tootjapoolset kasutusjuhendit, mis annab hea ülevaate ja täpsed juhised just vastava kaubamärgi anduri kasutamiseks, hooldamiseks ja paigaldamiseks.

Andurite hooldamine ja kontroll

Selleks, et sinu kodu oleks turvaline koht nii sulle, sinu perele, lemmikloomadele ja naabritele, tasub andureid ka aegajalt kontrollida. Üldjuhul on andurite tööaeg paar kuni kümme aastat. See aga ei tähenda, et nii pika perioodi vältel andureid testima ega kontrollima ei peaks. Kõikidel kõnealustel anduritel on olemas testnupp, millega lihtsalt ja mugavalt anduri töökindlust testida saab. Lisaks tuleb kindlasti aeg-ajalt andureid ka tolmust puhastada, et andurid ei ummistuks.

Ära unusta, et lisaks oma igapäevastele eluruumidele peaksid üle vaatama ka oma maakodu ja suvila ning ehk aitama ja valgustama sel teemal ka oma naabreid ja vanemaid. Olgu siis vastav andur eluruumides kohustuslik või mitte, pea silmas, et andurid ei täida laes või seinal rolli vaid võimuorganite ees. Need andurid on loodud kaitsma sind ja sinu pere, sinu vara ning tervist.

Leia sobiv andur meie e-poest

Ostukorv