Kuidas töötab fotoelektriline suitsuandur?

fotoelektriline suitsuandur

Fotoelektriline suitsuandur (aka optiline suitsuandur) on tulekahjuandur, mis reageerib põlemisel tekkivas suitsus sisalduvatele tahmaosakestele. Optilise suitsuanduri keskmes on suitsukamber, mis on spetsiaalselt disainitud ruum, millel on infrapuna-LED (emitter) ja fotodiood (vastuvõtja). Barjäär IR-LED-i ja fotodioodi vahel muudab need kaks teineteisele nähtamatuks.

 

Valguse levimine suitsuanduris

Infrapunavalgust kiirgatakse iga 8 sekundi järel ja selle hajumist mõõdetakse fotodioodi abil.

 

optiline suitsuandur fotoelektriline suitsuandur

 

Suitsu leviku mõõtmine optilises suitsuanduris

Iga 8 sekundi järel saadab IR-LED kambrisse valgusjoa. Kui kambrisse on tunginud suits, tuvastab andur selle suurenenud optilise hajumise (peegelduste) mõõtmise teel.

 

optiline suituandus suitsu levik fotoelektriline suitsuandur

 

Alarm

Suitsu sisenemisel kambrisse läheb fotoelektriline suitsuandur häirerežiimi, kuna fotodiood mõõdab suitsu osakestelt peegelduvat valguskiirgust.

Häireseisundis on suitsuandur jätkuvalt tundlik ning mõõdab kambris olevat valguse hajumist ja peegeldusi. Kui suits on kambrist eemaldunud, läheb andur tagasi tavarežiimi.

 

Fotoelektriline suitsuandur alarm

 

Mis on fotoelektriline suitsuandur?

Fotoelektrilised suitsuandurid on efektiivseimad aeglase ja salaja hõõguva tulekolde avastamise seadmed. Need tuvastavad süttimisallikast eralduva suitsu enne, kui puhkeb aktiivne lahtise leegiga tuli. Sellist suitsu eraldab näiteks sigaret, mis voodiriiete vahele või diivanile sattudes esialgu vaikselt hõõgub.

Olles tuvastanud ruumis suitsu, hakkab suitsuanduri punane märgutuli kiirelt vilkuma ja helisignaal valjult kõlama.

NB! Pange tähele, et see fotoelektriline suitsuandur ei reageeri gaasile, kuumusele ega leegile. Samuti ei suuda suitsuandur ära hoida ega kustutada tulekahju!

 

Kuhu paigutada optiline suitsuandur?

Suitsuandurid tuleks paigaldada kõikidesse ruumidesse hoones: elutubadesse, lao-/ abiruumidesse, keldritesse, pööningule. Kodus on palju esemeid mis põlemisel tossu tekitavad, sellele reageerib kõige paremini optiline ehk fotoelektriline suitsuandur.

TELLI SUITSUANDUR VEEBIPOEST:

LOE VEEL TULEOHUTUSBLOGIST:

Ostukorv