Hoonesisene tuleohutus / Kodu tuleohutus

Kodu tuleohutus

Järgi järgnevaid reegleid, et tagada hoonesisene / kodu tuleohutus:

  • Ära suitseta siseruumides
  • Lahtise leegi kasutamisel tuleb vältida tulekahju tekkimist
  • Ära jäta põlevat küünalt järelvalveta!
  • Põlevmaterjale ladusta mõistlikus koguses selliselt, et see ei põhjustaks tuleohtu, ei takistaks kiiret väljumist ega raskendaks päästetöid
  • Mitme korteriga elamu keldris võib ladustada tuleohtlikke vedelikke, mille leekpunkt on alla 55C, koguses kuni 5L korteri kohta
  • Kasuta töökorras elektriseadmeid ja -juhtmeid
  • Lahkudes pikemaks ajaks, lülita elektrivool välja

Kohutuslik kodudes:

 

SUITSUANDUR

Alates 2009. aastast on suitsuandur kohustuslik igas hoones!

Kontrolli, et suitsuandur oleks õigesti paigaldatud, on töökorras ning patarei töötaks. Kvaliteetsemaid suitsuandureid on tunduvalt hõlpsam hooldada, nt on saadaval 5.aastase kuni 12. aastase patareiga suitsuandureid, mida on ka võimalik nutiseadme rakendusega kontrollida ja juhtida. Kallimad mudelid teostavad automaatkontrolle ise. Suitsuandur on kohustuslik vähemalt ühes eluruumis. See tuleks paigaldada kõikidesse ruumidesse, välja arvatud vannituba ja köök, kus aurude tõttu võib andur anda valehäiret.

Väiksema majapidamise korral on soovituslik suitsuandur paigaldada magamistoa ees asuva toa, koridori või esiku lakke, et avastada mistahes eluruumi osas alguse saanud tulekahju.

Mitmekordsetes majades tuleb paigalda vähemalt üks andur igale korrusele. Ühe suitsuanduri valvatav ala on arvutuslikult 60m2.

 

VINGUANDUR

Alates 2018. aastast on vingugaasiandur kohustuslik kodudes ja ruumides, kuhu on paigaldatud gaasiseade. 2020. aasta juulis jõustub seadus, mille järgselt on vinguandur kohustuslik ka kõikides ruumides, kus asub tahkekütte seade (nt kamin või ahi). Vinguandur tuleb, erinevalt suitsuandurist, paigaldada seinale ning inimese hingamise kõrgusele. Nt. peaks vinguandur magamistoas olema paigutatud voodi kõrgusele. Soovitatav vahemik on 0,5-1,5m kõrgusele põrandast.

Vingugaas on eriline, sest erinevalt suitsust, mida on silmaga võimalik näha ning maa- ja vedelgaasist, mille lõhna on võimalik tunda, on vingugaas lõhnatu, värvitu ning ohtlik juba väga väikeses koguses.

Soovituslik kodudes:

 

TEMPERATUURIANDUR

Temperatuuriandur paigaldatakse ruumidesse, kuhu ei ole võimalik panna suitsuandurit, nt. garaaži, kööki pliidi lähedusse, sahvrisse, keldrisse. Temperatuuriandur on praktiliselt hooldusvaba. Tolmuses keskkonnas tuleks andurit siiski aeg-ajalt tolmuimejaga puhastada.

 

VIBRATSIOONIANDUR – Tuleohutus vaegkuuljatele

Vibratsiooniandur on mõeldud vaegkuuljatele. See on lisaseade, mis ühendatakse nt suitsu- ja vinguanduriga (mõned seadmed reageerivad ka suitsu- ja vinguanduri alarmile) ning asetatakse kehaga kontakti või padja alla. Vibratsiooniandureid on mitmesuguseid, sh. ka kaugjuhtimispult suitsu- ja vinguanduritele, mis hakkab vilkuma ja vibreerima kui mõni andur on läinud häiresse.

 

GAASILEKKEANDUR

Gaasilekkeandurid võiksid olla igas majapidamises, kus on gaasiküte, gaasipliit või muud gaasil töötavad seadmed. Gaasilekkeandur on kõrge tundlikkusega ja sobib nii majapidamisgaasi, vedelgaasi kui ka maagaasi lekke avastamiseks. Gaasilekkeandur paigaldatakse vastavalt majapidamises kasutatavale gaasile:

  • Maasgaas on õhust kergem ning tõuseb seetõttu ruumi ülemisse ossa: paigalda laest ca 30cm allapoole
  • Vedelgaas on aga õhust raskem, ning langeb ruumi alumisse ossa: paigalda põrandast ca 30cm kõrgusele

 

Nagu ka eelnevate andurite puhul, täidab ka gaasilekkeandur vaid oma rolli ega tuvasta suitsu- ega vingugaasi!

 

TULEKUSTUTI JA TULETEKK

Tagamaks kodu tuleohutus on soovitatav paigaldada vähemalt üks 6kg tulekustuti ja tulekustutustekk. Eramajades on soovituslik omada pulberkustutit, kuna see on kõige universaalsem. Tulekustuti on soovituslik paigaldada eelkõige kööki ning garaaži. Tihtipeale ei soovita kodudesse tulekustutit paigaldada, kuna need võivad olla kohmakad ning ei sobi interjööri. Õnneks on aga viimastel aastatel turule tulnud ka disainkustuteid, mis mitte ainult ei näe ilusad välja ning sobivad ka igasse kööki, esikusse või elutuppa, vaid on ka tuleohutuseeskirjadega kooskõlas .

Kuigi köögis on kindlasti hea hoida tulekustuti haardekaugusel, siis mõnes situatsioonis on ometi targem kasutada tuletekki. Seda näiteks rasva põlemisel, sest pulberkustutiga kustutades võib rasv pritsida ning tekitada põletushaavu. Tuletekk on efektiivne vahend väikeste tulekollete kustutamiseks, nt rasvapõleng pannil, süttinud kodumasinad, süttinud riided inimese seljas. Tulekustutusvaip on tavaliselt kahes mõõdus, väiksem vaip sobib eelkõige köögis pannil süttinud rasva kustutamiseks, suurem aga näiteks televiisori kustutamiseks.

TULEOHUTUSKAUBAMAJA

TULEOHUTUSBLOGI

Kevadine õuetööpäev, lõkkeplats & S’moresid!

Kevad on tavapäraselt aiatööde aeg. Kogume kokku hoovi kogunenud prahi, oksad ja kulu ning nagu ikka, teeme lõkke. Lõkkeplats peab olema valitud aga õigesti, et vältida tulekahju, arusaamatusi naabritega või päästeametiga. Ning et lõkke järelevalve oleks lihtsam ja toredam, on meil ka selle jaoks paar nippi varrukas! LÕKKEPLATS: ETTEVALMISTUS JA SÜÜTAMINE Kuidas valida sobiv lõkkeplats? [...]

Korterelamu tuleohutus: grillimine, nõuded hoovile ja haljatusele jm

Eelmises postituses rääkisime korterelamu sisesest tuleohutusest (kõik, millele vaja tähelepanu pöörata nö seespool kortermaja seinu), tuues seejuures välja nii korteriühistu, -omaniku, kui ka -üürniku kohustused. Siinses postituses räägime korterelamu tuleohutusnõuetest ja -soovitustest seoses kõigega, mis kortermajast väljapool seinu tähtis on. Ka üürnikuna on mõistlik kõikide nõuetega kursis olla, et vajadusel teaksid puudustest teada anda korteriühistule. Tuleohutus on meie kõigi ühine mure!

Korterelamu tuleohutus

Siinses artiklis leiad vastused korterelamu tuleohutuse teemal. Tuleohutusnõudeid on tähtis jälgida mitte ainult eluruumides vaid ka neist väljapool. Kui elad korterelamus, siis on tähtis pöörata tähelepanu ka teistele ruumidele, trepikojale ja teistele nn. tuletõkkesektsioonidele. Üürnikuna on küll kohustusi vähem, kuid enda ohutuse tarbeks on mõistlik olla kõigist nõuetest teadlik, et vajadusel probleemidest korteriühistut ja/või korteriomanikku [...]

Arukas kütmine – kuidas kütta kaminat ja ahju öigesti?

Tulekahjude arv ülekütmise tagajärjel kasvab hüppeliselt just külmal perioodil. Jahedate ilmade saabudes saavad majapidamises olevad ahjud, kaminad ja pliidid pahatihti liiga suure kütmiskoormuse osaliseks. Tuletame meelde, kuidas kütta mõistlikult, et vältida ohtu inimeludele ja hoida ka küttekoldeid kaua tervetena.

Kuidas töötab fotoelektriline suitsuandur?

Fotoelektriline suitsuandur (aka optiline suitsuandur) on tulekahjuandur, mis reageerib põlemisel tekkivas suitsus sisalduvatele tahmaosakestele.

Disaintulekustuti sinu kodus

Kui tavapäraselt on tulekustuti oma välimuselt kodus seinal silmatorkavalt punane, suur ning kohmakas, siis disaintulekustuti Firephant on justkui kodusisustuselement.

Ostukorv